גיור כהלכה

גיור כהלכה

היהדות, לאחר אלפי שנות קיום, מקבלת לזרועותיה גם בני דתות אחרות בהליך המכונה "גיור". רבים טועים לחשוב כי מדובר רק בביצוע ברית מילה, ובקיום טקס כלשהו, אך על מנת לעבור תהליך גיור אורתודוקסי בין אם דרך הרבנות או דרך גיור פרטי יש להכיר היטב את הספרות הכתובה והחוקים של הדת, לרבות תרבות יהודית, הלכות ומצוות ומעט היסטוריה.

כמה זמן אורך תהליך הגיור?

תהליך הגיור בישראל משלב היכרות מעמיקה עם המסורת היהודית ומצוותיה, אך גם מצריך שינוי אורח החיים, לפחות לזמן קצר, לאורח חיים של שמירת תורה ומצוות. בין השאר נשים נדרשות להדליק נרות, לשמור שבת ולהתלבש בלבוש צנוע, וגברים מניחים תפילין, עוברים ברית מילה, ומתפללים. מטרת תהליך זה הוא לחשוף את המעוניינים להתגייר לאורח החיים היהודי, כאשר לאחר מכן יוכלו לבחור אם להמשיך בו או לאו. תהליך הגיור מסתכם במבחן הכולל שאלות הלכתיות והיכרות עם מושגים מורכבים.

מבחני הבקיאות במושגים ובמצוות

יש הרואים במבחן זה את החלק הקשה ביותר לעבור מבחינת תהליך הגיור. חודשים של לימוד במכון מוסדר לגיור מסתכמים בשאלות מורכבות במבחן בבית הדין הרבני לגיור. השאלות כוללות בקיאות בפסוקים מסויימים בתורה, הכרות עם המצוות השונות ואף שאלות מעמיקות יותר. על מנת ללמוד למבחן זה מכוני גיור מסדורים מדריכים את העומדים להתגייר בקורס האורך לפחות 10 חודשים, בעלות סמלית של 50 שקלים בחודש (כאשר המדינה מממנת את שאר שכר הלימוד עבורם).

איך מצליחים לעבור את מבחני היהדות?

על מנת להצליח לעבור בקלות את מבחני הגיור יש להקדיש זמן רב ללימוד במכון וללימוד עצמאי של המושגים השונים והמצוות. פעמים רבות, התמקדות באורח חיים יהודי, לפחות לתקופה, וניסיון לשמור את המצוות עצמן, יכול לסייע לזכור את המושגים השונים הנוגעים למצוות אלה.

כמו כן, ביקור במהלך סוף השבוע במשפחה יהודית, המארחת למשך השבת מתגיירים חדשים, יכול לסייע בהכרות מעמיקה יותר עם אורח החיים היהודי, כמו תרגול של המצוות השונות, תפילה, והבנה של מושגים שונים בתורה.

ומה קורה אם נכשלים במבחן בתחילה?

הדת היהודית פתוחה לרוצים להצטרף אליה. כשלון אחד במבחן אינה אסון, לאחר מכן ניתן להמשיך וללמוד למבחן נוסף, לשפר את בקיאותכם בחומר הנלמד ולנסות לעבור מחדש את המבחן. יש להבין, כי תהליך הגיור אינו חד צדדי, כפי שמסביר זאת הרב אליהו בירנבוים, דיין בבית הדין הרבני לגיור בירושלים. "מדובר בברית, בין שני צדדים, המתגייר מעוניין להתקבל תחת כנפי השכינה, וכלל ישראלי מקבלו, ומצרף אותו לקולקטיב של העם היהודי". לכן, בית הדין אינו בוחן רק את רמת הידע והבקיאות בנושאי היהדות, אלא גם את רצונו הכן של אותו אדם להצטרף לעם היהודי.

לסיכום, הדרך להתגייר ולהתקבל ליהדות אינה קצרה וקלה, אך ניתן לעמוד בה, באמצעות דבקות במשימה, הסכמה לקבל עליכם עול מצוות (לפחות לתקופה קצרה) והוכחת רצון כנה ואמיתי להתקבל ל"מועדון" זה של העם הנבחר, בעל המורשת המרהיבה ארוכת השנים.

מה מספרים הלקוחות שלנו

נעה צדיק
נעה צדיק
2021-08-22
תותח!!
תום רז
תום רז
2021-06-07
צוות המשרד נתן מענה מיידי ואדיב לשאלות שלי! המון תודה
erez rrr
erez rrr
2021-06-07
שירות מצויון. שירה, את אלופה.
Rute pacheco
Rute pacheco
2021-06-06
אני דוד מג מבת ים מרוצה מאוד מהטיפול של משרד עורכי דין דוד אנג'ל ועובדיו המסורים עם יחס יוצא מהרגיל מומחים בהגשת כל המסמכים הנחוצים למשרד הפנים ובהצגת המסמכים בזמן ולעמוד מולם במקצועיות בתודה ובכבוד רב דוד .מ
Shulamit Avraham
Shulamit Avraham
2021-04-22
תודה על שירות מצויין ומהיר, ובמיוחד לשירה שמאוד אכפת לה ונותנת שירות מכל הלב. ממליצה בחום
Канал ПозитиФФчик
Канал ПозитиФФчик
2021-04-13
מאוד ממליצה!! התקשרתי אם שאלה ותוך דקה נתנו לי מענה והסבירו מה עלי לעשות. תודה רבה לכם!
braa esa37
braa esa37
2021-02-12
מומלץ בחום.