עלייה לארץ לבעלי עבר פלילי

חוק השבות קובע כי כל יהודי זכאי לעלות לארץ ישראל. יחד עם זאת, על מנת למנוע מצב בו מדינת ישראל תהווה מפלט לפושעים ועבריינים יהודים מרחבי תבל, המבקשים לנצל את חוק השבות בכדי להתחמק ממאסר או חקירות, ובכדי שעבריינים מסוג זה לא יהוו סיכון לתושבי ישראל, הושמו לחוק השבות סייגים. על פי החוק, מי שיש לו עבר פלילי ועלול להוות סיכון לתושבי ישראל, אינו זכאי לקבל אזרחות ישראלית ולעלות לארץ. מה אומר החוק, וכיצד יכול יהודי בעל עבר פלילי בכל זאת לעשות עלייה, על כך בשורות הבאות.

 

התרחיש הלא רצוי

המצב אותו מבקש הסייג למנוע הוא ניצול ציני של חוק השבות על ידי עבריינים המבקשים להימנע ממאסר או חקירות, וכן פריחה של תרבות פשע בארץ בחסות חוק השבות, ולכן בשנת 1954 ניתנה אפשרות לשר הפנים לשלול את זכותם של פושעים מסוכנים לקבלת אזרחות ישראלית לעלות ארצה או מעמד של תושבות קבע. במהלך השנים התקיימו דיונים משפטיים רבים בנושא רגיש זה, המחייב בחינה מדוקדקת והוגנת, שכן מצד אחד, השאיפה היא לאפשר לכל יהודי המעוניין בכך לעלות לישראל, ומצד שני, יש רצון למנוע כניסה של גורמים פליליים מסוכנים בחסות זכות השיבה.

 

מי הוא עבריין מסוכן

נשאלת השאלה כיצד ניתן לקבוע מי הוא עבריין מסוכן, שכן סירוב אוטומטי  לעלייתו של כל עבריין, ללא הבחנה בין עבריין אחד לחברו יוצר מצב בו גם מי שעבר בעברו על החוק, שילם את חובו לחברה, ושומר על ניקיון כפיים זה שנים רבות, יסורב. משום כך נקבעו אמות מידה לבחינת מסוכנותו של העבריין המבקש לעשות עלייה.

 

אמות מידה

לאורך השנים נדונו מקרים רבים של מסורבי עלייה בבית המשפט, ונוצרה מערכת של אמות מידה המאפשרות לבחון את מסוכנותו הפוטנציאלית של הפונה. מערכת השיקולים כוללת את חומרת העבירות שבוצעו ואת אופיין, את מועד ביצוע העבירות ואת תכיפותן, את תקופת המאסר, מועד השחרור, ואת אפשרות השיקום של הפונה.

 

תקופת מבחן

במקרים בהם קיימת התלבטות, הווה אומר – מצד אחד קיימות עבירות שחומרתן גבוהה, ומצד שני לא ניתן לקבוע חד משמעית כי הפונה יהווה סכנה לציבור, משרד הפנים מאפשר לפונה תקופת מבחן, שאם יתברר במהלכה כי הוא השתקם ואינו עוסק בפעילות פלילית, יהיה זכאי לממש את זכות השיבה ולעלות לארץ.

 

ליווי משפטי

כל יהודי שמבקש לממש את זכות השיבה שלו זקוק לעזרתו של עורך דין לענייני הגירה, על מנת להסדיר את ענייניו על הצד הטוב ביותר, אולם אם הינך בעל עבר פלילי, ואתה נתקל בקשיים ועיכובים עקב עברך, כדאי שתיוועץ בנוסף לכך עם עורך דין פלילי. עורך דין המתמחה הן בפלילים, והן בדיני הגירה יוכל לייצג אותך נאמנה, להוכיח כי שמת את עברך הפלילי מאחור, וכי אינך מהווה סכנה לציבור, ולהבטיח שתוכל להיות חלק מאזרחי מדינת ישראל.

מה מספרים הלקוחות שלנו

נעה צדיק
נעה צדיק
2021-08-22
תותח!!
תום רז
תום רז
2021-06-07
צוות המשרד נתן מענה מיידי ואדיב לשאלות שלי! המון תודה
erez rrr
erez rrr
2021-06-07
שירות מצויון. שירה, את אלופה.
Rute pacheco
Rute pacheco
2021-06-06
אני דוד מג מבת ים מרוצה מאוד מהטיפול של משרד עורכי דין דוד אנג'ל ועובדיו המסורים עם יחס יוצא מהרגיל מומחים בהגשת כל המסמכים הנחוצים למשרד הפנים ובהצגת המסמכים בזמן ולעמוד מולם במקצועיות בתודה ובכבוד רב דוד .מ
Shulamit Avraham
Shulamit Avraham
2021-04-22
תודה על שירות מצויין ומהיר, ובמיוחד לשירה שמאוד אכפת לה ונותנת שירות מכל הלב. ממליצה בחום
Канал ПозитиФФчик
Канал ПозитиФФчик
2021-04-13
מאוד ממליצה!! התקשרתי אם שאלה ותוך דקה נתנו לי מענה והסבירו מה עלי לעשות. תודה רבה לכם!
braa esa37
braa esa37
2021-02-12
מומלץ בחום.