האם ניתן לשלול אזרחות ישראלית?

למרות שאזרחות הניתנת לאדם, ניתנת לו למשך כל חייו, בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, קיימים מצבים בהם נשללת מאדם אזרחותו. מה הן הנסיבות בגינן יכולה להישלל אזרחותו של אדם בישראל – על כך בשורות הבאות.

 

לא רק בישראל

ברחבי העולם תמצאו מדינות אשר בהן לא ניתן לשלול מאדם את אזרחותו, ולעומתן תמצאו מדינות אשר הגדירו תנאים על פיהם ניתן לשלול מאדם את אזרחותו. הרציונל מאחורי שלילת האזרחות הוא הצורך של המדינה להגן על עצמה מפני מי שמבקשים להזיק, לנצל, או לפגוע בביטחונה ובמהלך החיים התקין והבריא בה. מנגד, במדינות בהן אין אפשרות לשלילת אזרחות, הרציונל הוא שאזרחות היא מעמד המוענק לאדם למשך כל חייו, וכי גם כאזרח המדינה, אדם זכאי לנהל את חייו כרצונו, ולהיות חופשי לפעול ולהביע את דעותיו. על פי קו מחשבה זה,  שלילת האזרחות היא צעד קיצוני אשר גודע את הענף עליו מבסס אדם את חייו, ולכן אין למדינה הזכות המוסרית לעשות זאת.

 

תנאים לשלילת אזרחות בישראל

בישראל כיום ניתן לשלול מאדם אזרחותו בתנאים הבאים:

  • קבלת אזרחות במרמה קבלת האזרחות הישראלית נעשתה במרמה, על סמך מסמכים ומידע כוזב.
  • הפרת אמונים – האדם ביצע פעולות שיש בהן משום הפרת אמונים למדינת ישראל, כגון פעולות טרור, ריגול עבור מדינות אויב, ובגידה.
  • מעמד קבע במדינה עוינת – קבלת אזרחות, או מעמד קבע במדינה עוינת כגון אירן, אפגניסטן, לוב, לבנון, עיראק, סוריה, פקיסטן, רצועת עזה, ועוד…

 

הליך מורכב

שלילת האזרחות היא סנקציה קיצונית, ולמעט מקרים חמורים, בהם אדם אכן תכנן לפגוע במדינה או באזרחיה, הענישה עלולה להיות לא פרופורציונאלית למעשיו של האזרח. קחו לדוגמה מקרה של אזרחית ישראלית, בת להורים שעלו מחבר העמים, אשר לאחר שנים רבות בהן חיה בארץ, מאוימת בשלילת אזרחותה, כיוון שנתגלה כי המסמכים באמצעותם הוריה קיבלו אזרחות הם מסמכים מזויפים. האם מדובר במקרה שמצדיק שלילת אזרחות? האם הענישה פרופורציונלית? האם בכלל ניתן לתלות את אשמת ההורים בביתם שנולדה וחיה כל חייה בישראל? על מנת להפוך את ההליך לפחות פוגעני, החוק מורה כי לא ניתן להותיר אדם ללא אזרחות כלל, ואם נוצר מצב בו אין לאדם אזרחות אחרת, נעשים מאמצים לאפשר לו ישיבת קבע בישראל, שכן ללא אזרחות והיתרי שהייה בשום מדינה, כיצד יוכל אדם לחיות את חייו בעולמנו?

 

ליווי מקצועי

אם אתם, או מי ממכריכם, עומדים בפני הליך שלילת אזרחות, פנו בהקדם האפשרי לעורך דין אזרחות ישראלית, או לעורך דין פלילי, על מנת שיסייע לכם, וימנע את שלילת אזרחותכם. ליווי וייצוג מתאימים יסייעו לכם להוכיח את צדקתכם, ולמנוע את שלילת האזרחות, כך שתוכלו להמשיך לחיות בישראל כאזרחים מן השורה, ולנהל את חייכם בדרך הטובה ביותר עבורכם.

מה מספרים הלקוחות שלנו

נעה צדיק
נעה צדיק
2021-08-22
תותח!!
תום רז
תום רז
2021-06-07
צוות המשרד נתן מענה מיידי ואדיב לשאלות שלי! המון תודה
erez rrr
erez rrr
2021-06-07
שירות מצויון. שירה, את אלופה.
Rute pacheco
Rute pacheco
2021-06-06
אני דוד מג מבת ים מרוצה מאוד מהטיפול של משרד עורכי דין דוד אנג'ל ועובדיו המסורים עם יחס יוצא מהרגיל מומחים בהגשת כל המסמכים הנחוצים למשרד הפנים ובהצגת המסמכים בזמן ולעמוד מולם במקצועיות בתודה ובכבוד רב דוד .מ
Shulamit Avraham
Shulamit Avraham
2021-04-22
תודה על שירות מצויין ומהיר, ובמיוחד לשירה שמאוד אכפת לה ונותנת שירות מכל הלב. ממליצה בחום
Канал ПозитиФФчик
Канал ПозитиФФчик
2021-04-13
מאוד ממליצה!! התקשרתי אם שאלה ותוך דקה נתנו לי מענה והסבירו מה עלי לעשות. תודה רבה לכם!
braa esa37
braa esa37
2021-02-12
מומלץ בחום.