מיסוי העסקת עובדים זרים

הנושא של העסקת עובדים זרים בשטחה של מדינת ישראל צובר תאוצה בשני עשורים אחרונים. היום ניתן לפגוש עובדים בעלי אזרחות של מדינה אחרת בכל תחום, אך עדיין רובם עוסקים בבנייה, חקלאות, ניקיון וסיעוד. בשנת 2016 שהו בישראל מעל 80,000 עובדים זרים – מספר גבוה לכל הדעות.
העסקת עובדים זרים מתאפשרת גם על ידי חברות ומפעלים וגם ע"י אנשים פרטיים. בין אם אתם כבר שנים מעסיקים עובדים זרים או רק מתכננים לעשות זאת, מבחינתכם זה קריטי להכיר ולהבין את הנושא לעומקו. כדי לקבל מידע וייעוץ מקיף ופרטני בנושא, מומלץ מאד לפנות לגורמים מוסמכים, למשל עורך דין עובדים זרים.

מעסיק עובדים זרים? אלה הם חובותיך

אחרי שנת 2000, בעקבות ההחמרה במצב הביטחוני ממשלת ישראל בחרה לצמצם דרסטית מספר אשרות לרישיון הבאת העובדים הזרים לעובדים מהשטחים ובמקום זאת להעניק היתרי עובדים זרים לאזרחי מדינות אחרות. במשך שנים נחקקו בארץ מספר חוקים המסדירים את תנאי העסקתם של עובדים זרים. חוקים אלה דאגו להתייחס גם לזכויותיהם של העובדים המגיעים לישראל עם אישור עבודה וגם לחובותיהם של המעסיקים של עובדים אלה. להלן מספר נקודות חשובות שיש לדעת לכל מי שמתכנן להעסיק עובד זר:

  • על המעביד לערוך עם העובד הזר התקשרות בחוזה עבודה בשפתו (חוק שלא חל על עובד בעל אזרחות ישראלית).
  • על המעביד לספק לעובד הזר תנאי מגורים הולמים (באפשרותו של המעביד לנכות שכר דירה מהשכר באופן מלא או חלקי).
  • על המעביד לבטח את העובד הזר באמצעות פוליסת ביטוח פרטי (עובדים זרים לא מבוטחים ביטוח בריאות ממלכתי).

כמו כן, המעביד נדרש לפעול מול הרשויות:

  • לוודא ולקבל אישור על כך שהעובד לא חולה במחלה מסוכנת או מידבקת.
  • לדווח על השכר ששולם לעובד הזר לרשויות המס ולנכות משכרו של העובד את המסים.
  • לשלם היטל על העסקת עובדים זרים.

מי חייב בתשלום היטל על העסקת העובד הזר?

התשובה הנכונה היא – כמעט כל מי שמעסיק עובדים זרים. גובה ההיטל על העסקת העובד הזר השתנה לא פעם במשך השנים. נכון להיום מדובר בתשלום של בין 10 ל-20 אחוזים מהכנסת עבודה ששולמה לעובד זר, תלוי בענף ההעסקה. ישנם מספר יוצאים מן הכלל, שהשכר שלהם פטור מהיטל. בין אלה ניתן למצוא אזרחים פלסטינים תושבי יש"ע, עובדים זרים בענף הסיעוד, עיתונאי חוץ, ספורטאי חוץ ועוד. בכל מה שקשור לתשלום מס על עובדים זרים ניתן להתייעץ עם רואה חשבון או עורך דין מיסים.

חשוב לזכור ולהבין שהעסקת עובד זר ללא אשרת עבודה בישראל הינה עבירה פלילית. לא פעם שמענו בתקשורת על מקרים, בהם אנשים שהעסיקו עובדים זרים שלא כחוק נדרשו לשלם קנסות כבדים ואף להיות צפויים למאסר. זה לא חייב להיות כך. אם אתם מעסיקים עובדים זרים בבית או בעסק ומעוניינים לקבל היתרי עבודה חוקיים עבור עובדים אלה או לבדוק את זכויותיכם וחובותיכם. בכל שאלה הקשורה לנושא זה, אתם מוזמנים לפנות למשרדו של עו"ד דוד אנג'ל המתמחה בתחום ומטפל בכל מה שנוגע לעובדים הזרים, זכויותיהם והעסקתם.

מה מספרים הלקוחות שלנו

נעה צדיק
נעה צדיק
2021-08-22
תותח!!
תום רז
תום רז
2021-06-07
צוות המשרד נתן מענה מיידי ואדיב לשאלות שלי! המון תודה
erez rrr
erez rrr
2021-06-07
שירות מצויון. שירה, את אלופה.
Rute pacheco
Rute pacheco
2021-06-06
אני דוד מג מבת ים מרוצה מאוד מהטיפול של משרד עורכי דין דוד אנג'ל ועובדיו המסורים עם יחס יוצא מהרגיל מומחים בהגשת כל המסמכים הנחוצים למשרד הפנים ובהצגת המסמכים בזמן ולעמוד מולם במקצועיות בתודה ובכבוד רב דוד .מ
Shulamit Avraham
Shulamit Avraham
2021-04-22
תודה על שירות מצויין ומהיר, ובמיוחד לשירה שמאוד אכפת לה ונותנת שירות מכל הלב. ממליצה בחום
Канал ПозитиФФчик
Канал ПозитиФФчик
2021-04-13
מאוד ממליצה!! התקשרתי אם שאלה ותוך דקה נתנו לי מענה והסבירו מה עלי לעשות. תודה רבה לכם!
braa esa37
braa esa37
2021-02-12
מומלץ בחום.